Wszystko, czego dotąd nie wiedziałeś o oświetleniu łazienki

oświetlenie sypialni - kinkiety, lampy wiszące, żyrandole
Aranżacje sypialni w różnych stylach – dobieramy oświetlenie
23 lutego, 2018
lampy stołowe w stylu nowoczesnym
Oświetlenie stołowe w stylu nowoczesnym – lampy o różnych kolorach i kształtach
16 kwietnia, 2018
oświetlenie w łazience

Na pierwszy rzut oka oświetlenie w łazience nie sprawia problemów. Wystarczy, że zamontujesz minimalistyczny plafon na suficie i kupisz podświetlane lustro. Problem z głowy. Jednak mało kto wie, że do łazienki warto dobierać specjalnie dostosowane lampy, które są odporne na wilgoć i bryzgi wody. Warto też postawić na odpowiednią barwę światła oraz wystarczająco dobrze oświetlić przestrzeń, ale o tym dalej.

Odpowiednio dobrane lampy

Wybór oświetlenia łazienkowego jest nieco mniejszy, niż do salonu czy sypialni. Jest to związane z tym, że nie każda lampa może być dostosowana do użytkowania w ubikacji czy łazience. Część z nas nawet nie podejrzewa, że przy lustrze mogą wisieć nieodpowiednio dobrane kinkiety, które wcale się nie nadają do tego rodzaju wnętrza. To samo dotyczy oświetlenia sufitowego oraz montażu lamp wiszących. Szczególną ostrożność warto zachować przy doborze oświetlenia w strefie przy wannie czy prysznicu.  W trakcie kąpieli istnieje większe ryzyko zalania wodą lampy czy dostania się wilgoci do jej środka. Odpowiednio dobrana lampa ma specjalną obudowę, która uniemożliwia dostanie się wody do środka. Jest ona również bardziej odporna na wnikanie pyłu do środka. Takie oświetlenie stosuje się nie tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ale też na otwartych (ogródek, działka) lub półotwartych terenach (balkon, taras). Jest ono przede wszystkim bezpieczne, ponieważ nie spowoduje awarii w dostarczaniu prądu lub bardziej tragicznych skutków. O bezpieczeństwo w domu warto dbać w każdym wypadku, szczególnie gdy znajdują się w nim małe dzieci. By instalacja była bezpieczna, wybierz do łazienki i ubikacji lampy z odpowiednim stopniem ochrony IP.

Oświetlenie poszczególnych stref

Wnętrze łazienki można podzielić na cztery strefy, które są zaznaczane od zera do trójki. Zerowa strefa to wnętrze wanny. Pierwsza strefa to wnętrze prysznica oraz przestrzeń nad wanną. Są to mokre strefy, gdzie zwykle nie braknie wody. Do mokrych stref warto dobierać lampy, które mają wysokie stopnie ochrony (IP 65 – IP 68). Strefa dwa to strefa wilgotna (ok. 0,6m od prysznica, wanny oraz przestrzeń pod umywalką). Musi ona być zabezpieczona przez bryzgami wody. Do takiej strefy najlepiej wybrać lampy o IP44. Mogą one być zamontowane na ścianie przy wannie (tworząc lekki, wyciszający klimat) lub na suficie (oświetlenie główne lub dodatkowe). Trzecia strefa ma najmniejsze ograniczenia, ponieważ znajduje się jak najdalej od źródeł wody. Do niej należy wybrać lampy z IP23. Przy minimalnej ilości wilgoci, można zamontować lampę z IP21. Gdy jednak jest taka możliwość, zaleca się montować lampy z IP44, nawet w strefach wilgotnych lub suchych.

Centralne oświetlenie musi być!

Rezygnacja z oświetlenia głównego to podstawowy błąd popełniany przez kupujących nowe lub remontujących stare mieszkania. Większość z nas uważa, że w łazience nie koniecznie musi być wystarczająco jasno. I się myli…W łazience, jak i w każdym innym pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednie źródło światła. Przede wszystkim ma to dobry wpływ na nasze zdrowie oraz aktywność. W przyciemnionym pokoju nasza aktywność spada, robimy się senni i zmęczeni. Warto też wspomnieć, że brak odpowiedniego światła nie pomoże nam w robieniu pięknego makijażu lub bezbłędnym goleniu. Na każdy metr kwadratowy warto policzyć  12-15W. Gdy twoja łazienka na 6m2, dobierz do niej żarówkę o mocy 75W. Gdy jednak potrzebujesz więcej światła, wybierz kilka żarówek o mniejszej mocy.

Oryginalna lampa Perla  – stopień ochrony IP21

szklany plafon Perla

Złoty kinkiet Mashiko IP 44

oryginalny kinkiet do łazienki w kolorze złotym

Nowoczesny kinkiet Tango LED IP 65

minimalistyczne lampy do nowoczesnej łazienki

Dodaj komentarz