Urządzanie wspólnego mieszkania to niezapomniane chwile, spędzone w marketach budowlanych, sklepach meblarskich oraz dziesiątki obejrzanych stron internetowych. To pierwsze wspólnie podjęte decyzje i pierwsze dyskusje, które powstały w nowym domu lub mieszkaniu. Ważne, żebyście mogli pójść na kompromis i myśleliście nie tylko o sobie, ale i o drugiej połówce.
Postanowiliście pójść na swoje i w końcu wyprowadzić się od rodziców? A może skończyła wam się umowa wynajmu kawalerki i wyliczyliście, że lepiej będzie wziąć w kredyt małe mieszkanie, ale swoje? To jest naprawdę dobra decyzja. Przede wszystkim z jednego prostego powodu – usamodzielnienie na pewno wpłynie pozytywnie na wasz związek, a swoje mieszkanie oznacza, że nie będziecie musieli ponownie przeprowadzać się i szukać kolejnej kawalerki na wynajem. Teraz wasze życie jest wyłącznie w waszych rękach. Tylko niema czego się bać, chyba że zbyt dużych rachunków.
Wybierając nowe miejsce zamieszkania, musicie uwzględnić miejsce pracy każdego z was. Żeby jedna osoba nie musiała dużo dłużej dojeżdżać do pracy czy na naukę. Pomyślcie o niedalekiej przeszłości – gdy planujecie dzieci, fajnie żeby w okolicy było przedszkole i szkoła podstawowa. Gdy lubicie ciszę i spokój, poszukajcie mieszkania w spokojnej dzielnicy. Mieszkanie kupuje się nie na rok, a nawet nie na 5 lat, więc daleka przyszłość musi być wzięta pod uwagę.
Gdy już kupiliście mieszkanie lub dom, teraz czas zacząć planowanie wnętrz. Gdy któryś z was pracuje w domu, należy uwzględnić miejsce na wygodny kącik biurowy czy pracownię. Najlepiej to zrobić od razu przy ogólnym planowaniu, niż potem szukać miejsce na stolik biurowy. Uwzględnijcie przestrzeń na ulubione hobby – czytanie, sporty czy granie na konsoli. Gdy już rozplanujecie wszystko, można zacząć remont.
Kuchnia. Wspólne gotowanie to mile spędzone chwile w kuchni. Należy bardzo dobrze urządzić wnętrze, żeby nie zabrakło miejsca dla drugiej połówki. Pamiętajcie, że w kuchni należy zaleźć miejsce na dwie powierzchnie robocze – jedna dla Ciebie, a druga – dla ukochanej osoby. Może to być blat kuchenny i wyspa, albo dłuższy blat, na którym spokojnie zmieszczą się dwie pary rąk. Do wspólnego spożywania posiłków posłuży wygodny dwuosobowy stolik, który można zamienić w duży stół na większe kolację.
Łazienka. Gdy twoja połówka zbyt dużo czasu spędza w łazience, zastanów się nad zamontowaniem podwójnej umywalki i kabiny prysznicowej dla dwojga. Wtedy będziecie mogli jednocześnie myć zęby lub brać prysznic. Niestety takie rozwiązanie nie dopasuje do zbyt małych wnętrz, gdzie jedna osoba ledwie się mieści na kilku metrach.
Sypialnia. W sypialni wszystko musi być podwójne – łóżko, dwie szafki nocne, dwie lampy stołowe czy dwa kinkiety przy łóżku, podwójna szafa albo dwie komody na ubrania oraz dwa krzesła do odpoczynku. A gdy zabieracie sobie w nocy koc, druga sztuka równie przyda się w waszym domu.
Biuro. Do wspólnej pracy domowej należy zaaranżować jeden z pokoików lub strych na pracownie/biuro domowe. Zadbajcie o jeden długi, albo dwa mniejsze stoliki. W biurze nie obejdzie się bez wygodnych krzeseł ortopedycznych i stylowych lamp stołowych.