Twój pierwszy remont? Dowiedz się jak oświetlić dom lub mieszkanie

jak urządzić przytulne mieszkanie dla dwojga?
Urządzamy mieszkanie dla dwojga – meble, oświetlenie, gadżety
22 listopada, 2017
jak urządzić sypialnię w kilku krokach?
Urządzamy sypialnię w kilku prostych krokach
22 listopada, 2017
jak prawidłowo oświetlić mieszkanie?

Dużo rzeczy robimy w życiu po raz pierwszy – pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsze gniazdko oraz…pierwszy remont. Żeby osiągnąć najlepszy efekt końcowy, w trakcie urządzania mieszkania lub domu należy zadbać o dobrze oświetlone wnętrze. Nie może zabraknąć dobrej lampy w tak ważnych pomieszczeniach jak kuchnia, salon czy sypialnia. Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu łazienki, hallu oraz schodów.

Gdzie zamontować lampę?

Miejsce montażu lampy należy wybrać dużo wcześniej przed zakupem. Przede wszystkim musisz wyprowadzić przewody w odpowiednim miejscu i zaplanować miejsce na włączniki. Zwisające z sufitu kable i przedłużacze nie wchodzą w grę. Po zakończeniu remontu będziesz mógł zamontować wszystkie lampy i rozstawić meble. Uzupełnij całość o perfekcyjnie dobrane dodatki i mieszkanie twoich marzeń jest gotowe.

Rozplanować oświetlenie można nawet na kartkach albo użyć do tego jednego z darmowych programów 3D, gdzie można odtworzyć pokój co do centymetra w kilku płaszczyznach. Do nowoczesnych wnętrz wybierz funkcjonalne rozwiązania o energooszczędnych technologiach. Natomiast klasyczne aranżację potrzebują eleganckich, ozdobnych modeli, które będą pięknie prezentować się w bogatych stylizacjach.

Oświetlenie główne czy zadaniowe?

Nie można zrezygnować z głównego oświetlenia na rzecz zadaniowego i odwrotnie. Każda lampa odgrywa swoją rolę, oświetlając mieszkanie w całości albo poszczególne strefy. Najczęściej wykorzystywane w oświetleniu głównym są lampy wiszące, żyrandole oraz plafony. Za źródła zadaniowego światła posłużą kinkiety, lampy podłogowe i stołowe. Dzięki nim można stworzyć przytulną atmosferę we wnętrzu i wprowadzić romantyczny klimat. Przejdźmy się krótko po wnętrzu twojego domu.

jak oświetlić hall, schody lub salon?

Hall lub przedpokój to pozbawione światła dziennego wnętrze, więc należy odpowiednio go doświetlić. Nie obejdzie się bez funkcjonalnego plafonu i kilku dodatkowych źródeł światła – stylowych kinkietów lub taśmy LED, zamontowanej wzdłuż podłogi.

Schody. Często omijane uwagą i pozbawione oświetlenia, również potrzebują dobrego rozwiązania aranżacyjnego. Tutaj sprawdzą się małe lampy punktowe lub nowoczesne rozwiązania LED z wbudowanymi czujnikami ruchu.

Salon – reprezentacyjne wnętrze twojego domu. Ze względu na rodzaj wnętrza, należy go odpowiednią oświetlić. Na środku salonu odnajdzie się duża lampa wisząca – klasyczna lub nowoczesna, stolik kawowy oświetli stylowa lampa stołowa, a przy kanapie postawimy lampę podłogową – trójnóg. Dodatkowo możemy ozdobić wnętrze w oryginalne kinkiety, które zamontujemy przy drewnianej komodzie. Pamiętaj, że każdy element oświetleniowy musi pasować do siebie pod względem stylu.

jak oświetlić kuchnię, sypialnię oraz łazienkę?

Kuchnia musi być dobrze oświetlona. Przede wszystkim jest to potrzebne do komfortowego spożywania posiłków, gotowania oraz sprzątania. Lampa wisząca posłuży do oświetlenia blatu, wyspy kuchennej oraz dużego stołu (zwłaszcza w kuchni, połączonej z jadalnią).

W sypialni należy stworzyć odpowiedni do odpoczynku klimat. Nie zapomnij o lampie wiszącej, ale szczególną uwagę poświęć oświetleniu dodatkowemu. Stylowe kinkiety znajdą się przy łóżku, a oryginalna lampa podłogowa zostanie umieszczona w kącie pokoju. Postaw obok niej wygodne krzesło do czytania i mały stoliczek na książki.

Do łazienki należy dobrać lampy, odporne na wodę i parę. Wybieraj lampy o stopniu ochrony IP44. Na suficie zamontuj schludny plafon, a przy lustrze – minimalistyczne lub klasyczne kinkiety.

 

Komentarze są wyłączone.