Styl hygge – duńska perfekcja

gdzie zamontować plafon?
Plafon do pokoju dziecięcego, łazienki oraz korytarza
7 stycznia, 2018
jak wybrać idealną lampę do czytania?
Lubisz czytać? Wiemy, jaką lampę wybrać
18 stycznia, 2018
urządzamy wnętrze w stylu duńskim

Styl hygge to nie tylko aranżowanie wnętrz, ale cała filozofia życia. Polega ona na tym, by cieszyć się każdym dniem i być szczęśliwym. Duńczycy umieją nie tylko oddzielać pracę od życia prywatnego, ale i tworzyć prawdziwy dom, w którym chce się spędzać cały wolny czas. Mieszkańcy Północy inspirują się naturą, uwielbiają ciepłe napoje i jasne kolory.

Filozofia stylu hygge

Styl hygge pochodzi z Danii, gdzie Duńczykom udało się stworzyć unikalną koncepcje życia. Na pierwszym miejscu stawiają oni delektowanie się życiem, a nie codzienne obowiązki i pracę. Udało im się oddzielić życie prywatne od służbowego, a niestety większość z nas tak nie umie. Musimy nauczyć się cieszyć się każdą chwilą i określić swoje priorytety. Duńczycy wychodzą z założenia, że należy jeść to, co przynosi Ci zadowolenie, nawet gdy nie do końca jest zdrowe. To samo dotyczy pracy i innych wykonywanych przez nas czynności. Zycie jest zbyt krótkie, by go marnować. Co ciekawe, mieszkańcy Danii żyją średnio 80 lat. Może jednak trzeba zapozna się z ich filozofią?

Wnętrze hygge – jak urządzić?

We wnętrzu hygge spędza się większość wolnego czasu. Właśnie tutaj jest centrum życia towarzyskiego Duńczyków, dlatego mieszkanie musi być niezwykle przytulne i komfortowe. Co dla tego należy zrobić? Przede wszystkim warto zainwestować w kominek, przy którym będzie się chciało spędzać długie zimowy wieczory. Dalej poszukaj dużego stołu do codziennych posiłków z rodziną. Lepiej zainwestować w rozkładany stół, który również posłuży na większe spotkania i imprezy urodzinowe. Trzecim must have we wnętrzu hygge będzie porządne oświetlenie, które potrafi łagodnie oświetlić i ocieplić Twój dom. Pamiętaj, twój dom to twoja twierdza i oaza spokoju, należy urządzić ją tak, by stała się miejscem, gdzie negatywne emocje i stres są rzadkimi gośćmi.

Miejsce dla Ciebie

W mieszkaniu hygge należy urządzić swój kąt, bez którego nie odtworzymy filozofii stylu duńskiego w 100%. Nie ważne, czy to będzie oddzielny pokój wypoczynkowy czy mała przestrzeń w salonie lub na strychu – musisz mieć miejsce do relaksu. Jak tylko znajdziesz swój kąt – zaczynaj tworzyć. Tylko twoja wyobraźnia wie, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Uzupełnij miejsce w wygodne poduszki i ciepły koc. Udekoruj kącik na swój smak i nie zapomnij o małej lampce – podłogowej, stołowej czy wiszącej. A gdy masz duży parapet, możesz zagospodarować go na miejsce do czytania. Wystarczy kupić duże siedzisko i zamontować w oknie małą lampkę wiszącą.

Nasze propozycje lamp dla Ciebie i twojego kącika:

lampy w stylu duńskim

Oświetlenie ma znaczenie

We wnętrzu hygge nie może obejść się bez wygodnego kącika dla siebie oraz właściwie dobranego oświetlenia. Przydaje ono wyjątkowego uroku mieszkaniu i oświetla wnętrze w długie zimowe wieczory.

Jak oświetlić wnętrze w stylu hygge:

– wybierz kilka minimalistycznych lamp do wnętrza, możesz zdecydować się na lampę wiszącą i uzupełnić ją o kinkiety, lampę podłogowa czy stołową.

pamiętaj o świetle dekoracyjnym – w tworzeniu wyjątkowej atmosfery pomogą Ci girlandy lub latarenki. Równie dobrze możesz kupić popularne na dzień dzisiejszy cotton balls.

światło i zapachy – pamiętaj o świeczkach zapachowych o różnej wielkości, możesz je ustawić na stole czy komodzie i relaksować się patrząc na światło. Wybierz zapachy lasu, czekolady lub cynamonu.

światło i ciepło. Kominek to niezbędna część wnętrza duńskiego: przede wszystkim ogrzeje przestrzeń swoim ciepłem, ale też przyda uroku salonowi lub jadalni.

Dodaj komentarz