Rodzaje oświetlenia do twojego mieszkania

jak oświetlić przestrzeń komercyjną?
Oświetlenie przestrzeni komercyjnych – jak oświetlić wnętrze?
28 grudnia, 2017
gdzie zamontować plafon?
Plafon do pokoju dziecięcego, łazienki oraz korytarza
7 stycznia, 2018
rodzaje lamp do wnętrza

Prawidłowo oświetlony dom to przede wszystkim wygoda użytkowania, ale też stylowo zaaranżowane i dobrze oświetlone wnętrze. O oświetleniu należy zadbać na etapie planowania wnętrza albo na początku remontu, gdyż wymaga to zaplanowania miejsc i wyprowadzenia gniazdek lub kabli. Żeby wiedzieć co i gdzie zamontować, najpierw należy poznać rodzaje i typy lamp.

Jakie oświetlenie mam zamontować u siebie?

Wszystkie lampy można podzielić na 3 kategorii:

– główne oświetlenie

– dodatkowe oświetlenie

– zadaniowe oświetlenie

Główne oświetlenie ma za zadane oświetlić całą przestrzeń nie zostawiając ciemnych kątów. Żeby nam się to udało, należy zamontować lampę na środku pokoju. Najlepiej żeby to była w miarę duża lampa, ale wszystko zależy od wielkości wnętrza. Można tutaj postawić na żyrandol czy lampę wisząca. W niskich wnętrzach albo takich o skośnym suficie można zamontować plafon lub półplafon, który będzie zajmował dużo mniej miejsca.

Dodatkowe oświetlenie to przede wszystkim lampy, plafony i kinkiety, które wzmacniają efekt oświetleniowy głównego oświetlenie i wspomagają go w takich miejscach, gdzie jego moc nie jest wystarczająca. Może to być zbyt oddalony od centralnej lampy kąt, albo miejsce, gdzie spędza się dużo czasu – przy kanapie w salonie lub blacie w kuchni. Można tu wybrać oświetlenie z otwartymi i zamkniętymi kloszami, pojedynczymi i wieloogniskowymi źródłami światła oraz wiele innych opcji.

Zadaniowe oświetlenie pełni bardzo prostą i zrozumiałą dla nas rolę – oświetla przestrzeń do wykonywania konkretnych czynności. To nie koniecznie musi być lampa do pracy, może też służyć do odpoczynku czy sprzątania. Czasami zadaniowe oświetlenie pokrywa się z dodatkowym, gdyż lampa podłogowa postawiona przy kanapie nie tylko doświetli wnętrze, ale też pozwoli na komfortowe czytanie książek i gazet wieczorem.

Podział lamp na rodzaje albo gdzie powiesić żyrandol i inne lampy?

Żyrandole. Kiedyś montowane tylko w pokaźnych salonach i dużych salach baletowych, teraz są wykorzystywane w różnych wariacjach aranżacyjnych. Nadal jest to jedno z źródeł światła głównego, ale wykorzystywane nie tylko w salonach, ale i hallu, sypialni czy nawet łazience. Żyrandole znajdziesz nie tylko w klasycznym wydaniu, ale też nowoczesnych aranżacjach.

Kinkiety. Źródło światła, które wyróżnia się małym rozmiarem i wieloma możliwościami aranżacyjnymi. Możemy go zamontować w salonie, sypialni, kuchni czy hallu. Jest to dobra opcja na oświetlenie schodów w domu prywatnym albo przestrzeni przy lustrze w łazience. Należy tylko pamiętać, że w miejscach o podwyższonej wilgoci musimy montować lampy o wysokim IP – co najmniej IP44 i wzwyż.

Lampy podłogowe. Nie wymagają specjalnego montowania, lecz tylko kawałka podłogi i wolnego gniazdka w zasięgu przewodu (średnio to 2m długości), ale zawsze można skorzystać z przedłużacza. Najczęściej stają się ozdobą salonu lub sypialni, mogą też być wykorzystywane w gabinecie lub przedpokoju.

Lampy stołowe. Z założenia średniej wielkości lampy do postawienia na stoliku kawowym i nocnym, biurku bądź komodzie. Zarówno jak i lampy podłogowe, muszą być podpięte pod prąd w odległości ok 200cm od podstawy. Lampy te są piękną ozdobą sypialni, gabinetu lub salonu.

Plafony i półplafony. Alternatywa żyrandoli i długich lamp wiszących. Lampy te nie zajmują dużo miejsca i prawie zawsze łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Posłużą jako główne lub dodatkowe źródło światła w salonie, łazience, przedpokoju oraz sypialni.

Lampy wiszące to jeden z najczęściej kupowanych źródeł światła. Służy on nie tylko za oświetlenie główne, ale i zadaniowe lub dodatkowe. Może być to lampa pojedyncza, podwójna, a nawet wielopunktowa. Dopasujesz ją nie tylko do wystroju, ale i rodzaju wnętrza.

Dodaj komentarz