Rodzaje oświetlenia do twojego mieszkania

jak oświetlić przestrzeń komercyjną?
Oświetlenie przestrzeni komercyjnych – jak oświetlić wnętrze?
Grudzień 28, 2017
gdzie zamontować plafon?
Plafon do pokoju dziecięcego, łazienki oraz korytarza
Styczeń 7, 2018
rodzaje lamp do wnętrza

Prawidłowo oświetlony dom to przede wszystkim wygoda użytkowania, ale też stylowo zaaranżowane i dobrze oświetlone wnętrze. O oświetleniu należy zadbać na etapie planowania wnętrza albo na początku remontu, gdyż wymaga to zaplanowania miejsc i wyprowadzenia gniazdek lub kabli. Żeby wiedzieć co i gdzie zamontować, najpierw należy poznać rodzaje i typy lamp.

Jakie oświetlenie mam zamontować u siebie?

Wszystkie lampy można podzielić na 3 kategorii:

– główne oświetlenie

– dodatkowe oświetlenie

– zadaniowe oświetlenie

Główne oświetlenie ma za zadane oświetlić całą przestrzeń nie zostawiając ciemnych kątów. Żeby nam się to udało, należy zamontować lampę na środku pokoju. Najlepiej żeby to była w miarę duża lampa, ale wszystko zależy od wielkości wnętrza. Można tutaj postawić na żyrandol czy lampę wisząca. W niskich wnętrzach albo takich o skośnym suficie można zamontować plafon lub półplafon, który będzie zajmował dużo mniej miejsca.

Dodatkowe oświetlenie to przede wszystkim lampy, plafony i kinkiety, które wzmacniają efekt oświetleniowy głównego oświetlenie i wspomagają go w takich miejscach, gdzie jego moc nie jest wystarczająca. Może to być zbyt oddalony od centralnej lampy kąt, albo miejsce, gdzie spędza się dużo czasu – przy kanapie w salonie lub blacie w kuchni. Można tu wybrać oświetlenie z otwartymi i zamkniętymi kloszami, pojedynczymi i wieloogniskowymi źródłami światła oraz wiele innych opcji.

Zadaniowe oświetlenie pełni bardzo prostą i zrozumiałą dla nas rolę – oświetla przestrzeń do wykonywania konkretnych czynności. To nie koniecznie musi być lampa do pracy, może też służyć do odpoczynku czy sprzątania. Czasami zadaniowe oświetlenie pokrywa się z dodatkowym, gdyż lampa podłogowa postawiona przy kanapie nie tylko doświetli wnętrze, ale też pozwoli na komfortowe czytanie książek i gazet wieczorem.

Podział lamp na rodzaje albo gdzie powiesić żyrandol i inne lampy?

Żyrandole. Kiedyś montowane tylko w pokaźnych salonach i dużych salach baletowych, teraz są wykorzystywane w różnych wariacjach aranżacyjnych. Nadal jest to jedno z źródeł światła głównego, ale wykorzystywane nie tylko w salonach, ale i hallu, sypialni czy nawet łazience. Żyrandole znajdziesz nie tylko w klasycznym wydaniu, ale też nowoczesnych aranżacjach.

Kinkiety. Źródło światła, które wyróżnia się małym rozmiarem i wieloma możliwościami aranżacyjnymi. Możemy go zamontować w salonie, sypialni, kuchni czy hallu. Jest to dobra opcja na oświetlenie schodów w domu prywatnym albo przestrzeni przy lustrze w łazience. Należy tylko pamiętać, że w miejscach o podwyższonej wilgoci musimy montować lampy o wysokim IP – co najmniej IP44 i wzwyż.

Lampy podłogowe. Nie wymagają specjalnego montowania, lecz tylko kawałka podłogi i wolnego gniazdka w zasięgu przewodu (średnio to 2m długości), ale zawsze można skorzystać z przedłużacza. Najczęściej stają się ozdobą salonu lub sypialni, mogą też być wykorzystywane w gabinecie lub przedpokoju.

Lampy stołowe. Z założenia średniej wielkości lampy do postawienia na stoliku kawowym i nocnym, biurku bądź komodzie. Zarówno jak i lampy podłogowe, muszą być podpięte pod prąd w odległości ok 200cm od podstawy. Lampy te są piękną ozdobą sypialni, gabinetu lub salonu.

Plafony i półplafony. Alternatywa żyrandoli i długich lamp wiszących. Lampy te nie zajmują dużo miejsca i prawie zawsze łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Posłużą jako główne lub dodatkowe źródło światła w salonie, łazience, przedpokoju oraz sypialni.

Lampy wiszące to jeden z najczęściej kupowanych źródeł światła. Służy on nie tylko za oświetlenie główne, ale i zadaniowe lub dodatkowe. Może być to lampa pojedyncza, podwójna, a nawet wielopunktowa. Dopasujesz ją nie tylko do wystroju, ale i rodzaju wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *