Przedpokój też jest ważny – podpowiadamy jak oświetlić wnętrze

nowoczesne lampy do kuchni
Propozycje nowoczesnych lamp do kuchni
22 listopada, 2017
aranżacje z zielonymi akcentami
5 stylizacji w których króluje zieleń
22 listopada, 2017
jak prawidłowo oświetlić przedpokój?

W przedpokoju nie spędza się dużo czasu, ale nie warto go pomijać ze względu na kilka różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że właśnie tam nasi goście odniosą pierwsze wrażenie dotyczące naszego domu czy mieszkania. Warto zadbać o odpowiedni wystrój i oświetlenie hallu, dzięki czemu będzie Ci się chciało wracać do domu i zdejmować wierzchnie ubranie w stylowo urządzonym wnętrzu. Co więcej, szybko odnajdziesz swoją ulubioną kurtkę w przestronnej szafie i zdążysz zauważyć, że przed wyjściem należy wyczyścić buty.

Przedpokój – jak urządzić?

Tak naprawdę, urządzanie przedpokoju zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Im większa przestrzeń, tym więcej możliwości aranżacyjnych. Do dużego przedpokoju zmieści się nie tylko pojemna szafa na ubrania, ale i komoda na buty, lustro na cały wzrost oraz mebel do zakładania butów. W małym wnętrzu nie będzie czasami miejsca nawet na małą szafę i zadaniem Twoim czy architekta będzie jego powiększenie – chociażby optyczne. W przedpokoju starych bloków nie mogą zmieścić się nawet dwie osoby, a co już mówić o dużych, praktycznych meblach… Kolejnym problemem przedpokoi jest słabo zaprojektowane wnętrze – do długiego, wąskiego przedpokoju możesz jedynie powiesić coś ładnego na ścianach (zdjęcia Twoje i całej rodziny, obrazy w ulubionym stylu), a przedpokój w kawalerce często jest jednocześnie aneksem kuchennym lub salonem.

Kilka dobrych rad dla wszystkich, którzy są w trakcie remontu

Gdy masz naprawdę mały lub wąski przedpokój, nigdy nie urządzaj go w ciemnych kolorach. Ciemne wnętrze wydaje się być bardziej małe. Zastanów się nad wyborem farby w kolorze bieli, beżu lub pastelach. Pamiętaj tylko, że jasne ściany szybko się brudzą. Wybieraj więc materiały, łatwe w sczyszczeniu i pielęgnacji.

Każdy wie, że bez lustra w przedpokoju nie da się obejść. A czy wiedzieliście, że duże lustra mogą optycznie powiększyć nawet najmniejsze przestrzenie? Ściana ze szkła wygląda niezwykle stylowo i oryginalnie, szczególnie we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Alternatywą takiej ściany mogą być szklane fronty szafy, w których równie dobrze można przyglądać się sobie.

Funkcjonalne wnętrze to nie tylko wygoda w  użytkowaniu, ale i schludnie wyglądający przedpokój. Zabudowana szafa nie będzie przeszkadzała w  swobodnym poruszaniu się po wąskim wnętrzu, a mebel na buty z zamontowanym siedliskiem zamieni dwa oddzielne dodatki do przedpokoju, zwalniając miejsce na ładny obraz lub wieszak na kurtki.

Jak prawidłowo oświetlić przedpokój?

Przedpokój potrzebuje dobrego oświetlenia pod jednym prostym względem – do jego środka nie dostaje się światło dzienne, więc wnętrze jest naprawdę ciemne, nawet za dnia. Zaczniemy od zamontowania lampy wiszącej – plafonu, półplafonu lub schludnego żyrandola (do większych przestrzeni). Oświetli ona całe wnętrze, rozjaśniając każdy ciemny kąt. Do długich przedpokoi zaleca się zamontować kilka lamp wiszących na jednakowej odległości od siebie. Pozwoli to równomiernie oświetlić całe wnętrze. Ozdobą lustra lub stylowej komody stanie się oryginalny kinkiet w klasycznym lub nowoczesnym wydaniu, a w przestronnym hallu zamieszka wyjątkowa lampa stołowa.

Kilka inspiracji na koniec:

przykładowe aranżacje przedpokoi

Dodaj komentarz