Oświetlenie przestrzeni komercyjnych – jak oświetlić wnętrze?

jak stworzyć romantyczny klimat?
Jak światłem stworzyć romantyczną atmosferę we wnętrzu
Grudzień 23, 2017
rodzaje lamp do wnętrza
Rodzaje oświetlenia do twojego mieszkania
Styczeń 2, 2018
jak oświetlić przestrzeń komercyjną?

Wśród rzadziej lub częściej odwiedzanych przez nas miejsc komercyjnych możemy zaznaczyć hotele, restauracje, puby oraz kawiarnie. Jakość oświetlenie tych przestrzeni może wpłynąć na nasze samopoczucie i humor, stworzyć bardziej intymny lub pobudzający do działania klimat. Urządzając komercyjne wnętrze musisz zwrócić należytą uwagę na ilość i jakość światła, żeby goście czuli się komfortowo i chcieli ponownie odwiedzić twój lokal.

Kawiarnie i restauracje

W kawiarni czy restauracji musi panować lekka, sprzyjająca odpoczynkowi atmosfera. Nie możesz przesadzić z oświetleniem, ale jednocześnie nie warto stawiać na zbyt ciemne wnętrza. Chyba że specyfika twojego lokalu nawiązuje do mrocznego klimatu. Na przykład w Warszawie czy Krakowie można odwiedzić restaurację, gdzie posiłki spożywa się w absolutnej ciemności.

Warto zadbać o to, żeby każdy stolik był dobrze oświetlony przez lampę sufitową, kinkiet bądź lampę stołową. Wyjątkowy klimat wnętrza podkreślą świeczki w oryginalnych świecznikach. Pamiętaj, żeby kelner zapalał je za każdym razem, jak klienci siądą przy stoliku.

Oświetlając wnętrze kawiarni, nie zapomnij też o zewnętrznym oświetleniu. Możesz oświetlić nazwę twojej knajpy albo fasadę budynku. Ważne, żeby światełka przyciągali klientów z zewnątrz i pokazywali, jak fajnie będzie im w środku.

Poranna kawa – jak obudzić klientów? Jesteś właścicielem kawiarni i serwujesz kawę od samego rana, a twoi klienci nie są rozbudzeni do końca? Stwórz wnętrze pełne energetyzujących kolorów i barw. Wybierz żarówki o zimnej lub neutralnej barwie światła, które pobudzą do działania. Do tego dodaj trochę ciepłych kolorów – żółtego i pomarańczowego oraz porządnie oświetl wnętrze.

Pomysły na oświetlenie do restauracji lub kawiarni:

oświetlamy restaurację lub kawiarnię

Puby i bary

W przeciwieństwie do wnętrz restauracji i kawiarni, w barach i pubach ma panować lekki klimat w przyciemnionym wnętrzu. Przede wszystkim ma on służyć do intymności i luźnej atmosfery. Planując przestrzeń barową, możesz postawić na górne oświetlenie, rezygnując z lamp przy każdym stoliku. Nie bój się eksperymentować – wnętrze ma wyglądać niepowtarzalnie i przyciągająco. Do baru będzie pasować minimalistyczne, nowoczesne oraz industrialne oświetlenie. Chociaż nie warto wykluczać żyrandole i lampy klasyczne – eklektyczne wnętrza również mają swój styl.

Pomysły na oświetlenie barowe:

pomysły na oświetlenie baru

Hotele

Oświetlenie w hotelu możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrze. Wewnętrzne składa się z oświetlenia hallu, korytarzy oraz pokoi gości, zewnętrze – z oświetlenia fasady budynku i pozostałego terenu.

Zadbaj o dobre wrażenie gości, przyjeżdżających do twojego hotelu – światełka mają przyciągnąć ich uwagę, ale nie nastraszyć zbyt mocnym światłem reflektorów i żarówek. Natomiast recepcja hotelu ma być mocno oświetlona: zadbaj nie tylko o górne, ale i zadaniowe światło, ułatw gościom czas oczekiwania na taksówkę lub partnera biznesowego. Co dotyczy pokoi, zadbaj o oświetlenie górne, zadaniowe oraz dodatkowe. Twoi goście mają poczuć się jak w domu. I na koniec – pamiętaj o równomiernie oświetlonym korytarzu. Inwestycja w czujniki ruchu pomoże Ci oszczędzić na dodatkowe potrzeby.

Kilka inspiracji hotelowych:

oświetlamy hotele i motele

Kilka wartych uwagi lamp, które odnajdą się we wnętrzach komercyjnych:lampy do użytku komercyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *