Wśród rzadziej lub częściej odwiedzanych przez nas miejsc komercyjnych możemy zaznaczyć hotele, restauracje, puby oraz kawiarnie. Jakość oświetlenie tych przestrzeni może wpłynąć na nasze samopoczucie i humor, stworzyć bardziej intymny lub pobudzający do działania klimat. Urządzając komercyjne wnętrze musisz zwrócić należytą uwagę na ilość i jakość światła, żeby goście czuli się komfortowo i chcieli ponownie odwiedzić twój lokal.
W kawiarni czy restauracji musi panować lekka, sprzyjająca odpoczynkowi atmosfera. Nie możesz przesadzić z oświetleniem, ale jednocześnie nie warto stawiać na zbyt ciemne wnętrza. Chyba że specyfika twojego lokalu nawiązuje do mrocznego klimatu. Na przykład w Warszawie czy Krakowie można odwiedzić restaurację, gdzie posiłki spożywa się w absolutnej ciemności.
Warto zadbać o to, żeby każdy stolik był dobrze oświetlony przez lampę sufitową, kinkiet bądź lampę stołową. Wyjątkowy klimat wnętrza podkreślą świeczki w oryginalnych świecznikach. Pamiętaj, żeby kelner zapalał je za każdym razem, jak klienci siądą przy stoliku.
Oświetlając wnętrze kawiarni, nie zapomnij też o zewnętrznym oświetleniu. Możesz oświetlić nazwę twojej knajpy albo fasadę budynku. Ważne, żeby światełka przyciągali klientów z zewnątrz i pokazywali, jak fajnie będzie im w środku.
Poranna kawa – jak obudzić klientów? Jesteś właścicielem kawiarni i serwujesz kawę od samego rana, a twoi klienci nie są rozbudzeni do końca? Stwórz wnętrze pełne energetyzujących kolorów i barw. Wybierz żarówki o zimnej lub neutralnej barwie światła, które pobudzą do działania. Do tego dodaj trochę ciepłych kolorów – żółtego i pomarańczowego oraz porządnie oświetl wnętrze.
W przeciwieństwie do wnętrz restauracji i kawiarni, w barach i pubach ma panować lekki klimat w przyciemnionym wnętrzu. Przede wszystkim ma on służyć do intymności i luźnej atmosfery. Planując przestrzeń barową, możesz postawić na górne oświetlenie, rezygnując z lamp przy każdym stoliku. Nie bój się eksperymentować – wnętrze ma wyglądać niepowtarzalnie i przyciągająco. Do baru będzie pasować minimalistyczne, nowoczesne oraz industrialne oświetlenie. Chociaż nie warto wykluczać żyrandole i lampy klasyczne – eklektyczne wnętrza również mają swój styl.
Oświetlenie w hotelu możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrze. Wewnętrzne składa się z oświetlenia hallu, korytarzy oraz pokoi gości, zewnętrze – z oświetlenia fasady budynku i pozostałego terenu.
Zadbaj o dobre wrażenie gości, przyjeżdżających do twojego hotelu – światełka mają przyciągnąć ich uwagę, ale nie nastraszyć zbyt mocnym światłem reflektorów i żarówek. Natomiast recepcja hotelu ma być mocno oświetlona: zadbaj nie tylko o górne, ale i zadaniowe światło, ułatw gościom czas oczekiwania na taksówkę lub partnera biznesowego. Co dotyczy pokoi, zadbaj o oświetlenie górne, zadaniowe oraz dodatkowe. Twoi goście mają poczuć się jak w domu. I na koniec – pamiętaj o równomiernie oświetlonym korytarzu. Inwestycja w czujniki ruchu pomoże Ci oszczędzić na dodatkowe potrzeby.