Lubisz czytać? Wiemy, jaką lampę wybrać

urządzamy wnętrze w stylu duńskim
Styl hygge – duńska perfekcja
13 stycznia, 2018
oryginalne lampy EOS od Vita Copenhagen
Lampy EOS Light – lekkie jak piórko
23 stycznia, 2018
jak wybrać idealną lampę do czytania?

Czytanie to najlepsza alternatywa aktywnego spędzania czasu, która potrafi nie tylko odprężyć, ale też edukować. Czytać lubią dorośli i dzieci, starzy i młodzi, więc należy zadbać o przytulny kącik do czytania w mieszkaniu czy domu, a my podpowiemy jak to zrobić.

Gdzie czytać?

Ile ludzi, tyle też pomysłów na miejsce do czytania. Jedni potrafią nie jedną godzinę spędzić w wannie z książką, drudzy lubią czytać na świeżym powietrzu, ale są i tacy, którzy czytają tylko przed snem – w wygodnym łóżku pod ciepłą i miękką kołdrą. Nie ma żadnych ograniczeń – wystarczy tylko postawić na przytulne, ciche i dobrze oświetlone miejsce. Komfortowe warunki przełożą się również na jakość czytania, dzięki czemu lektura będzie bardziej zachwycająca i przeczytana z większym zrozumieniem. Dlatego, w miarę swoich możliwości, opłaca się postawić w sypialni dodatkowy mebel – wygodne duże krzesło lub małą sofę. Możesz również zagospodarować parapet lub loggię. Fajnie by było, gdy przy twoim siedlisku odnalazło by się miejsce na półkę z książkami lub mały stoliczek. Dzięki temu będziesz miał ulubione książki w zasięgu ręki i miejsce na ulubioną herbatkę w trakcie czytania.

Jak czytać?

Pierwsze o czym musisz zadbać, to higiena czytania. Czytanie w odpowiednio stworzonych warunkach to brak zmęczenia oczu i zdrowy kręgosłup. Krzesło musi być wygodne, ale nie zbyt miękkie. Należy postawić na jakość mebla, ale wygląd zewnętrzny też się liczy. Warto więc poświęcić chwilę czasu i znaleźć wymarzone krzesło, które będzie spełniało wszystkie Twoje warunki. Najlepiej, gdy postawisz go przy oknie – dzięki temu zabezpieczysz sobie dostęp do światła dziennego. Ale są też sposoby na dodatkowe oświetlenia przestrzeni do czytania. Przede wszystkim jest to oświetlenie główne – lampa wisząca czy żyrandol, może być też lampa stołowa lub podłogowa. W tworzeniu wyjątkowej atmosfery pomogą Ci oryginalne dodatki – cotton balls, lampki czy świece zapachowe.

W trakcie czytania staraj się trzymać książkę 35-50 cm od oczu. Na tej odległości oczy mniej się męczą, a ty łatwiej się skupisz na czytaniu. Zbyt bliskie lub dalekie trzymanie książki może spowodować nieprzyjemny ból głowy.

Lampy do czytania

Lampę do czytania dostosuj do swoich potrzeb i miejsca do czytania. Im większa przestrzeń, tym więcej możliwości aranżacyjnych – możesz nawet wybrać dużą lampę podłogową. Ale zrezygnuj z masywnego oświetlenia w małych i niskich wnętrzach. Do takich pokoi wybierz kinkiet ścienny lub lampę sufitową. Na większym stole może znaleźć się masywna lampa stołowa, a na małym – mała lampka z funkcją ściemniania. Do komfortowego użytku przyczyni się również lampa o ruchomym ramieniu – każdy członek rodziny będzie mógł dostosować ją do swoich potrzeb. A gdy brakuje Ci miejsca na lampę podłogową czy mały stoliczek – śmiało inwestuj w kinkiet lub plafon. Te źródła światła równie dobrze oświetlą przestrzeń, a swoim uroczym wyglądem zaczarują każdego w Twoim domu.

Lampy do czytania:

najlepsze lampy do czytania

Dodaj komentarz