Funkcjonalne strefy w kuchni i jak je prawidłowo oświetlić

jak urządzić mieszkanie w stylu romantycznym, boho oraz kolonialnym
Mniej znane, ale warte uwagi style aranżacyjne – boho, kolonialny oraz romantyczny
15 maja, 2018
lampa wisząca w stylu nowoczesnym do kuchni

Już dawno minęły czasy, kiedy posiłki w dużej kuchni przyrządzała gosposia. W nasze czasy tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na prywatnego kucharza, co wiąże się z tym faktem, że coraz więcej czasu spędzamy w kuchni. Dotyczy to również płci męskiej, kiedyś rzadko spotykanej w tego rodzaju wnętrzach. Jeszcze do niedawna kuchnia była miejscem wyłącznie dla kobiet, teraz jednak panowie nie wstydzą się gotować, a niektórzy nawet mają dużo lepsze zdolności kulinarne niż gospodynie domu. Chyba nie daremnie mówią, że najlepszymi kucharzami są faceci. By umilić wspólnie spędzony w kuchni czas, warto zadbać o porządne oświetlenie i źródło dobrej muzyki.

Strefa przyrządzania posiłków

czarna lampa wisząca nad blat kuchenny

By móc delektować się wykwintnymi daniami, należy je najpierw przyrządzić. Do tego posłuży nam blat, wyspa lub nawet stół kuchenny. Wszystko zależy od możliwości wnętrza, czyli metrażu, wysokości ścian i planu pomieszczenia. Nie zależnie od tego, jakie meble wybierzesz do kuchni, strefę do gotowania należy odpowiednio oświetlić. Jeżeli przyrządzasz dania na wyspie kuchennej, warto ją oświetlić z pomocą oświetlenia sufitowego. Może to być oświetlenie centralne, zadaniowe bądź dodatkowe. Przy niskich ścianach sprawdzi się kompaktowe oświetlenie przysufitowe – plafony, oczka sufitowe oraz reflektory. Natomiast do wysokich wnętrz dopasują lampy wiszące o regulowanym zwisie, które można powiesić na odpowiedniej wysokości. W zależności od wielkości wyspy można zamontować jedną lub kilka lamp. Podobnie sytuacja będzie wyglądała z oświetleniem stołu. Tutaj jednak warto postawić na lampy wiszące, które oświetlą przestrzeń nie tylko w trakcie przyrządzania, ale również spożywania posiłków.

Strefa gotowania

białe lampy wiszące do kuchni lub jadalni

We wnętrzu nie może się obejść bez kuchenki, gdzie będą przygotowywane większość posiłków. Najlepszym i najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem na oświetlenie wybranej przestrzeni jest okap z wbudowanymi lampkami. Jeżeli go nie masz, możesz podświetlić górne szafki kuchenne w pobliżu kuchenki. Skierowane ku górze lub dołowi światło rozjaśni przestrzeń, a zarazem ułatwi pilnowanie gotujących się potraw. Jeżeli nowoczesne trendy nie są Ci obce i postawiłeś na kuchenkę, wbudowaną w wyspę kuchenną, zamontuj na suficie lampę wiszącą. Wybieraj modele ze skierowanym ku dołowi kloszem, które idealnie rozjaśnią poziomą powierzchnię.

Strefa zmywania

lampy wiszące w stylu prowansalskim do kuchni

W trakcie urządzania kuchni należy przemyśleć kwestię usytuowania wszystkich sprzętów i gadżetów kuchennych. Nie ostatnią rolę odgrywa tutaj miejsce, gdzie będziemy zmywać garnki i naczynia. Najlepiej, by zostało ono usytuowane przy oknie. Dzięki temu za dnia będziemy korzystać ze światła dziennego, a wieczorem możemy doświetlić strefę z pomocą oświetlenia dodatkowego. Mimo to, że coraz więcej osób przekonuje się do montowania zmywarki, nadal będzie istniała potrzeba na zlew – umyć owoce i warzywa, pozmywać delikatne naczynia, zamoczyć garnek itd.

Nasza propozycja na oświetlenie zlewu to montaż lampy wiszącej lub kinkietów ściennych, światło których można skierować w potrzebnym nam kierunku.

Strefa spożywania dań

podłużna lampa wisząca do jadalni

Miejsce, gdzie tak naprawdę spędzamy najwięcej czasu w kuchni. Szybkie śniadanie ze świeżo zaparzoną kawą, powrót do domu na pyszny domowy obiad, romantyczne kolacje przy świecach. Tutaj światło odgrywa daleko nie ostatnią rolę, ponieważ przyczynia się do tworzenia wyjątkowego, nastrojowego klimatu. Dobre oświetlenie powinno równomiernie oświetlać całą powierzchnię stołu. Z tego powodu najczęściej są wybierane podłużne lampy wiszące. Drugim, wartym uwagi rozwiązaniem jest montaż kilku lamp wiszących na równej odległości od siebie i końca stołu. Pamiętaj, że takie oświetlenie nie może razić wzroku i przeszkadzać wolno poruszać się we wnętrzu.

Dodaj komentarz