Aranżacje w stylu zen – meble, kolory oraz oświetlenie

klasyczne lampy do łazienki
Klasyczne lampy do Twojej łazienki
22 listopada, 2017
nowoczesne lampy do kuchni
Propozycje nowoczesnych lamp do kuchni
22 listopada, 2017
jak urządzić wnętrze w stylu zen

Styl zen pochodzi z dalekiej Japonii i nalicza nie jeden dziesiątek lat. Wyróżnia się niezwykłym minimalizmem i życiem w zgodzie z naturą. Zapoczątkowany przez buddyjskich mnichów, odtwarzany jest w nowej odsłonie we współczesnych domach i mieszkaniach na całym świecie.

Ogólne zasady mieszkania w  stylu zen

Wnętrze urządzone w stylu zen to swoista odskocznia od współczesnego trybu życia. Wyróżnia się ono stoickim spokojem i powiązaniem z naturą. Gdy chcesz uciec od dużej metropolii, ale nie możesz co tydzień wyjeżdżać za miasto, dobrą alternatywą będzie zaaranżowanie wnętrza w stylu zen. Nie musisz urządzać całego domu zgodnie z filozofią dalekiego wschodu, wystarczy połączyć ją z minimalistycznym stylem nowoczesnym. Styl zen to idealny wybór do sypialni lub ogródka. W sypialni potrzebujemy maksymalnego spokoju, a w japońskim ogródku możemy spędzać ciepłe jesienne wieczory, czytając ulubione książki i drzemać na wygodnej kanapie.

Co wyróżnia styl wśród innych?

– bycie blisko natury

– filozofia minimalizmu

– skromne wnętrza

Pochodzący z Japonii zen oznacza cichą medytację. Minimalistyczne mieszkania buddyjskich mnichów zainspirowały Japończyków do urządzania swoich domów zgodnie z zasadami dawnej filozofii. Styl zen robił się coraz bardziej popularny i rozprzestrzenił się po całym świecie, docierając między innymi do Polski. Wyróżnia go minimalistyczne podejście do urządzania wnętrza, które na celu ma pozbycie się wszystkich zbędnych rzeczy i mebli. Zostawiamy tylko to, co naprawdę jest nam potrzebne. Urządzamy pokój skromnie, zgodnie z naturą. Stąd zobaczysz we wnętrzu barwy ziemi i naturalne materiały – drewno, kamień, szkło oraz tkaniny. Zrezygnuj z tworzyw sztucznych i zbyt nowoczesnych rozwiązań. Bycie blisko natury pomoże Ci w szybkiej regeneracji i produkowaniu dobrych myśli. Właśnie wtedy zrozumiesz, jak mało potrzebujesz do prawdziwego szczęścia. Decydując się na dom czy mieszkanie w stylu zen, pamiętaj o niezbędniku minimalistycznego wnętrza – żywych roślinach w donicach z naturalnego materiału. W dużym salonie odnajdzie się miejsce na drzewko japońskiej wiśni, a w sypialni na parapecie zagości mały bonsai.

We wnętrzu zen kolorem podstawowym jest biel, która rządzi na ścianach, suficie czy podłodze. Jej towarzyszą jasne kolory – szary, kremowy, beżowy, brązowy. W nielicznych dodatkach i akcentach zobaczymy czarny, grafitowy, ciepły pomarańczowy oraz żółty.

Meble i dodatki też mają znaczenie. Dopełniają one koncepcję minimalistycznego wnętrza. Liczą się najprostsze meble, które połączą się w całość z pozostałym wystrojem aranżacji. Tylko proste kształty i naturalne materiały, więc należy zrezygnować z zamienników drewna i tworzyw sztucznych. W urządzaniu domu w stylu zen przydadzą Ci się kontakty do dobrych firm, robiących wbudowane meble. Zabudowana w ścianę szafa, która pomieści wszystkie ubrania, szuflady zamontowane pod schodami i nie widoczne na pierwszy rzut oka oraz mały schowek na różne drobiazgi. Dzięki takim zastosowaniom trochę oszukamy nasz wzrok i uczynimy wnętrze bardziej przestronnym. Nie może zabraknąć dobrych lamp do wnętrza zen – zarówno głównego oświetlenia, jak i dodatkowego – do medytacji i wyciszenia.

Salon w stylu zen:

urządzamy salon w stylu zen

Domowe biuro w minimalistycznym wydaniu:

biuro lub gabinet w stylu zen

Styl zen – urządzamy kuchnię:

kuchnia w stylu zen - jak urządzić?

Minimalistyczna sypialnia w stylu zen:

sypialnia w stylu zen - jak urządzić?

Dodaj komentarz